Przejdź do treści
  • Home
  • SUROWCE
    • EIA Feeds
    • ROPA
    • Metale
  • Crypto
  • Technologia/AI
    • ASML EUV
    • TurboQuant
    • Analizy technologia
  • Edukacja Inwestora
  • NARZĘDZIA
    • Kalkulator selekcji spółek
    • Kalkulator Dywidendowy
    • Opcje Giełdowe
      • Opcje: Delta & Gamma
      • Opcje Giełdowe
    • Kalkulator IKZE
    • Kalkulator Sprzedaży Akcji
    • Analiza Techniczna
      • Strategia DMI
      • Analiza Ichimoku – teoria Hosody
      • Przelicznik interwałów Ichimoku
      • Analiza metodą Wyckoffa
      • point&figure
      • Formacje harmoniczne
      • Optymalizacja parametrów MACD
      • Narzędzia Trading View
    • Prompty AI analiza giełdowa
      • Supply Chain Analysis
  • FILOZOFIA
Vibrant stacked metal drums showcasing recycling in Mandalay, Myanmar.

Miesięczny Raport Naftowy OPEC — Marzec 2026

2026-04-14

raport OPEC opublikowany 13.04.2026

OPEC MOMR Kwiecień 2026 — Analiza Rynku Ropy | ZanshinTrading
OPEC MOMR · Kwiecień 2026 ⚠ Ekstremalny szok podażowy Konflikt Bliski Wschód

Analiza Rynku Ropy
Miesięczny Raport Naftowy OPEC — Marzec 2026

Publikacja: 13 kwietnia 2026 · Dane obejmują: marzec 2026 · Opracowanie: ZanshinTrading Research Desk

ORB Spot · Marzec
116,36 USD/b
▲ +48,46 m/m
ICE Brent
99,60
▲ +30,23
NYMEX WTI
91,00
▲ +26,48
GME Oman
124,56
▲ +56,14
Dubai Spot
128,25
▲ +59,99
DoC Produkcja
35,06
▼ −7,70 mb/d
Deficyt Q1 2026
−2,9
mb/d poniżej popytu
Brent Backwardation
17,37
M1–M6 USD/b
ORB YTD 2026
82,96
▲ vs 76,77 (2025)
Kluczowe wnioski · Marzec 2026
⚡ Bezprecedensowy Szok Podażowy

Łączna produkcja DoC spadła o 7,70 mb/d — największy miesięczny spadek od kryzysu COVID-19 w 2020 roku. Arabia Saudyjska (−2,31), Irak (−2,56), UAE (−1,53) i Kuwejt (−1,37) łącznie utraciły ponad 7,7 mb/d wolumenu.

Wyceny spotowe na trasach bliskowschodnich miały w marcu charakter w dużej mierze teoretyczny — brak rzeczywistej aktywności handlowej na kluczowych szlakach z Zatoki Perskiej.

📊 Struktura Krzywej Terminowej

Krzywa Brent w głębokiej backwardacji M1–M6: $17,37/b (vs $2,34/b w lutym). Intraday szczyt spread M1–M6 osiągnął $35/b — inwestorzy wyceniają ekstremalne napięcie na rynku spotowym.

Spread Brent–WTI rozszerzył się do $8,60/b (+$3,75). Brent odzwierciedla globalną premię geopolityczną; WTI ogranicza wzrost rosnący poziom zapasów w USA (+29,9 mb r/r).

Ceny benchmarkowe · Porównanie miesięczne (USD/b)

Pozycjonowanie spekulacyjne — Fundusze hedgingowe
ICE Brent net long
429 853
kontraktów · najwyżej od paź. 2018
+50,5% m/m
NYMEX WTI net long
103 707
kontraktów · ratio long:short = 2:1
+6,0% m/m
Spekulacyjne zakupy
152 mb
ekwiwalent zakupiony w marcu
Brent ratio: 12:1

Rynek tankowców — stawki frachtowe (marzec 2026, Worldscale)
Trasa Typ Luty 2026 Marzec 2026 Zmiana m/m Zmiana r/r
Middle East → EastVLCC 270kWS 160WS 434+171%+623%
Middle East → WestVLCC 280kWS 80WS 183+129%+438%
West Africa → EastVLCC 260kWS 143WS 191+34%+213%
USGC → EuropeSuezmax 150kWS 140WS 285+104%+248%
Med → MedAframax 80kWS 244WS 409+68%+199%
Caribbean → USECAframax 80kWS 331WS 519+57%+279%
ME → East (clean)MR 30–35kWS 197WS 357+81%+126%

Uwaga: stawki na trasach bliskowschodnich (ME→East, ME→West) mają charakter szacunkowy — ograniczona liczba faktycznych transakcji w marcu z powodu zakłóceń handlowych.

Krajowe zmiany produkcji DoC · Marzec 2026 vs Luty 2026
Łączny spadek produkcji OPEC
−7,878 mb/d
z 28,666 → 20,788 mb/d (luty → marzec)
Deficyt rynkowy Q1 2026
−2,9 mb/d
Popyt DoC: 42,9 mb/d · Produkcja: ~39,9 mb/d

Szczegółowe dane produkcji DoC (tb/d) · Źródła wtórne
KrajŚrednia 2025Luty 2026Marzec 2026Zmiana m/m (tb/d)Udział w stracie
Irak4 0114 1881 625−2 563
33,3%
Arabia Saudyjska9 47110 1127 799−2 314
30,1%
UAE3 1423 4191 892−1 527
19,8%
Kuwejt2 4752 5821 213−1 369
17,8%
Iran3 2633 2413 060−181
2,4%
Bahrajn (DoC)18015274−78
1,0%
Nigeria1 5101 4421 463+22
—
Wenezuela937909988+79—
Rosja (DoC)9 1299 1649 167+3—
Kazachstan (DoC)1 7781 4821 733+251—
ŁĄCZNIE OPEC27 57928 66620 788−7 878Całość
ŁĄCZNIE DoC41 92742 75735 055−7 702—

Prognoza podaży non-DoC 2026–2027 (mb/d)
USA
22,37
+0,15 r/r
Brazylia
4,60
+0,21 r/r · lider wzrostu
Kanada
6,18
+0,11 r/r
Argentyna
1,04
+0,08 r/r

Łączna produkcja non-DoC 2026: 54,83 mb/d (+0,63 r/r). Tight crude USA spada o −70 tb/d r/r do 9,22 mb/d — dyscyplina capex utrzymana pomimo wysokich cen.

Marże rafineryjne · Historyczne szczyty
USGC vs WTI
40,50 USD/b
+24,36 m/m · +26,57 r/r

Najwyższy poziom od stycznia 2023. Wzrost o 150% względem lutego — głównie jet/kero i gasoil.

Rotterdam vs Brent
33,40 USD/b
+25,70 m/m · +26,14 r/r

Największy wzrost m/m spośród hubów. Wzrost o 334%. Niedobory diesel i jet z kierunku wschodniego.

Singapur vs Oman
16,40 USD/b
+13,00 m/m · +12,86 r/r

Wzrost ~4× vs luty. Azja ograniczona skokiem cen feedstocku — marże najniższe z trzech hubów.

Crack spready produktów naftowych · Marzec 2026 (USD/b)

Ceny produktów rafineryjnych · Szczegółowe (USD/b)
ProduktHubLuty 2026Marzec 2026ZmianaZmiana %
Jet/KeroseneRotterdam98,21193,27+95,06+96,8%
Jet/KeroseneSingapur94,84188,82+93,98+99,1%
Jet/KeroseneUSGC95,80170,06+74,26+77,5%
Gasoil/DieselRotterdam94,62165,78+71,16+75,2%
Gasoil/DieselSingapur93,82161,92+68,10+72,6%
Gasoil/DieselUSGC85,16144,38+59,22+69,5%
Gasoline 98Rotterdam87,66118,19+30,53+34,8%
Gasoline 93USGC92,29132,32+40,03+43,4%
NaphthaSingapur59,4489,02+29,58+49,7%
Fuel Oil 3.5%SRotterdam62,88103,82+40,94+65,1%

Zapasy OECD · Sygnały rynkowe (stan luty/marzec 2026)
Zapasy OECD Łącznie
2 826 mb
+89,8 mb r/r · +38,5 mb vs 5-letnia średnia
Dni pokrycia: 62,5 dni (+0,5 m/m)
powyżej 5-letniej śr.
Zapasy USA (marzec)
1 274 mb
+68,9 mb r/r (+5,7%)
Ropa: 461,6 mb +22,4 m/m
Benzyna: 240,9 mb −12,3 m/m
Destylaty: 117,8 mb −3,0 m/m
Globalny popyt na ropę 2026 · Prognoza
Popyt Globalny 2026
106,53 mb/d
+1,38 mb/d r/r · bez zmiany vs poprzedni miesiąc

OECD: +0,13 mb/d. Non-OECD: +1,26 mb/d. Słabość w Q2 2026 przejściowa — kompensata oczekiwana w H2 2026.

Popyt Globalny 2027
107,87 mb/d
+1,34 mb/d r/r · bez zmiany vs poprzedni miesiąc

OECD: +0,10 mb/d. Non-OECD: +1,24 mb/d. Motor wzrostu: Chiny, Indie, Inne Azja.


Wzrost PKB — Główne gospodarki (prognozy OPEC)
Świat
3,1% 2026
3,2% 2027
USA
2,2% 2026

Fed utrzymuje 3,5–3,75%. Inflacja PCE 2,7% w 2026. Rynek pracy silny (bezrobocie 4,3%). Jedna obniżka w 2026/2027.

Chiny
4,5% 2026–27

Cel rządowy 4,5–5,0%. IP +6,3% r/r w Q1 2026. Eksport +19,2% r/r (sty–lut). Sektor nieruchomości wciąż słaby.

Indie
6,6% 2026

PKB Q4 2025: +7,8% r/r. Sprzedaż aut +25,3% r/r. Ceny paliw kontrolowane w 60%. RBI stopy 5,25%.

Eurozona
1,2% 2026–27

CPI marzec 2,5% r/r — powyżej celu EBC. Możliwe podwyżki stóp w H2 2026. PMI manufacturing 51,6.

Japonia / Rosja
0,9% / 1,3%

Japonia: subsydia paliwowe przywrócone (JPY 170/l). Rosja: CBR −50bp w marcu, stopy 15%.


Popyt wg produktów 2026 · Wzrost r/r (mb/d)
ProduktQ2 2026Q3 2026Q4 20262026 (cały rok)
Jet/Kerosene+0,11+0,44+0,46+0,31 mb/d
Benzyna+0,15+0,56+0,61+0,43 mb/d
Diesel+0,12+0,14+0,19+0,18 mb/d
Uwaga Q2 2026Przejściowa słabość popytu r/r → kompensata w Q3–Q4
Ocena inwestycyjna · Analiza fundamentalna · ZanshinTrading Research

Dane OPEC MOMR z 13 kwietnia 2026 dokumentują bezprecedensowy szok podażowy o skali niewidzianej od 2020 roku. Poniżej analizujemy implikacje dla czterech klas aktywów w trzech horyzontach: krótkoterminowym (1–3M), średnioterminowym (3–12M) i długoterminowym (12–24M).

EOG Resources (EOG.US)
US E&P · Tight Oil · Permian + Eagle Ford + Delaware
Przeważaj · 3–12M WTI Benchmark
Czynniki wzrostu
  • ▲WTI na $91/b przy breakeven EOG ~$35–40/b generuje FCF yield historycznie ponadprzeciętny. Buyback program aktywowany przy WTI >$70/b.
  • ▲Pełna izolacja geograficzna od konfliktu — zero ekspozycji operacyjnej na Bliski Wschód. EOG jest beneficjentem netto bez ryzyka bezpośredniego.
  • ▲Spread Brent–WTI $8,60/b czyni US crude konkurencyjnym eksportowo. Europejczycy i Azjaci szukają alternatywy dla medium-sour z Zatoki Perskiej.
  • ▲Zakłócenia na Bliskim Wschodzie zwiększają popyt Azji na US LNG — EOG z silną ekspozycją na gaz (Dorado play w Teksasie).
  • ▲Marże USGC $40,50/b (+150% m/m) → rafinerie na US Gulf Coast maksymalizują przerób → wzrost popytu spotowego na domestic crude.
Ryzyka do monitorowania
  • ▼US zapasy ropy +29,9 mb r/r przy uwolnieniu SPR przez administrację cap’uje wzrost WTI vs Brent. WTI underperformuje jako benchmark lądowy.
  • ▼Aktywność wiertnicza USA spada r/r (548 rigów vs ~590 rok temu). Tight crude 2026: −70 tb/d r/r — dyscyplina capex w środowisku cenowym może opóźniać wzrost wolumenu.
  • ▼Globalny PMI usług $50,8 (spadek z 53,4) — ryzyko spowolnienia demand-side jeśli ceny energii >$90 utrzymają się przez 2–3 kwartały.
Kluczowe wskaźniki
WTI breakeven
~$38/b
FCF yield @$91
~12–15%
ExxonMobil (XOM.US)
Integrated Major · Upstream + Downstream + Chemicals
Przeważaj · 3–12M Defensywny beneficjent
Czynniki wzrostu
  • ▲Portfel upstream: Gujana (Stabroek), Permian, Kanada, Angola — zero kluczowych aktywów w strefie konfliktu. Przy $91–116/b marże upstream historyczne.
  • ▲Downstream USGC: marże +150% m/m ($40,50/b). Exxon posiada Beaumont (największa rafineria USA) i Baton Rouge. Segment typowo drag — teraz silny katalizator Q1 2026.
  • ▲Trading desk: deep backwardation + ekstremalna zmienność = ponadnormatywne wyniki z commodity optimization. Doświadczony desk Exxon historycznie outperformuje w takich środowiskach.
  • ▲FCF na poziomie pozwalającym utrzymać $20 mld/rok program skupu akcji + dywidenda (3,2% yield). Bilans silny przy ORB $82,96/b YTD.
Ryzyka do monitorowania
  • ▼Ryzyko windfall tax w Europie (Eurozone CPI 2,5%, rządy pod presją polityczną). Precedens z 2022: UE nałożyła windfall levy na zyski naftowe.
  • ▼Chemical segment pod presją: naphtha crack Singapore −$11,91/b. Azjatycki downstream chemicals zagrożony przez zakłócenia feedstocku i deklaracje force majeure petrochemia.
  • ▼USD umocnił się o 2,1% w marcu — redukuje zyski denominowane w EUR/JPY. Euro osłabione o 6,5% r/r vs USD.
Przewaga nad pure-play

Integracja pionowa amortyzuje szoki: kiedy upstream zyskuje na cenach, downstream zyskuje na marżach. Exxon jest mniej zależny od jednego benchmarku — bardziej zdywersyfikowany profil ryzyka niż EOG przy wyborze między defensive/growth exposure na ropę.

XTB S.A. (XTB.WA)
Broker CFD/Forex · GPW Warszawa · Model komisji od spreadu i obrotu
Neutralny+ · Q1 Watch Wyniki Q1 kluczowe
Argumenty pozytywne Q1 2026
  • ▲Volatility = Revenue: ORB +71% m/m, tanker rates +427% r/r, crack spready na wieloletnich szczytach. Dla brokera CFD to środowisko maksymalnych obrotów na Brent, WTI i produktach naftowych.
  • ▲Spekulacyjna aktywność rynkowa: net long na Brencie +50,5% w jednym miesiącu, open interest WTI +12,7%. Aktywność instytucjonalna przenika do retail CFD z 2–4-tygodniowym opóźnieniem.
  • ▲FX volatility: PLN pod presją jako waluta gospodarki importującej energię. TTF gas +59,4% m/m bezpośrednio uderza w koszty polskiego przemysłu. Więcej okazji na EUR/PLN, USD/PLN.
  • ▲Złoto: mimo korekty −3,3% w marcu ceny na poziomie $4 856/oz. Popyt detaliczny na aktywa „safe haven” w środowisku geopolitycznej niepewności — XTB benefituje z handlu metalami.
Ryzyka strukturalne
  • ▼Risk-off może dominować nad trading appetite. W skrajnym strachu klienci zamykają, nie otwierają pozycji. Dynamika „zmienność vs strach” jest kluczowa — trudna do przewidzenia.
  • ▼Inflacja energetyczna uderza w polskiego konsumenta — bazę klientów XTB. Mniejszy disposable income = mniejszy kapital na trading.
  • ▼Stopy wyżej dla dłużej (Fed 3,5–3,75%, EBC potencjalne podwyżki H2 2026) — środowisko zachęcające do lokat, nie tradingu. Ryzyko odpływu AUM do depozytów.
Teza inwestycyjna

Wyniki Q1 2026 powinny być wyraźnie powyżej Q1 2025 (pozytywny zaskoczenie). Kluczowy katalizator: publikacja wyników i liczba aktywnych klientów + revenue per client. Długoterminowo: strukturalne ryzyko wyższych stóp vs. model marżowy XTB.

Spółki Technologiczne (QQQ/NDXT proxy)
Zdywersyfikowane podejście sektorowe — rozróżnienie AI vs Consumer Tech vs Enterprise
Selektywny · 6–18M Różnicowanie kluczowe
Sektorowa mapa ryzyk i szans
PodsegmentOcenaKluczowy driver z MOMRHoryzont
AI / Semiconductors Pozytywny Niezależny cykl capex. Japan eksport AI equipment silny. US ISM Manufacturing PMI 52,7. Nvidia/TSMC poza cyklem naftowym. 6–24M
Cybersecurity Pozytywny Geopolityczny konflikt napędza OT/ICS security w sektorze energetycznym. Priorytet gov. i korporacyjny. 3–12M
Energy Tech / Grid Pozytywny Niedobory dostaw ropy i gazu przyspieszają inwestycje w energetykę alternatywną i grid management. 6–18M
Cloud Enterprise (B2B) Ostrożnie Globalny PMI usług spada do 50,8. Enterprise customers tną IT budgets gdy koszty energii rosną. Ryzyko slow-down cloud spend Q2–Q3 2026. 3–9M
Consumer Tech / E-commerce Negatywny Inflacja energetyczna niszczy siłę nabywczą konsumentów. US CPI 3,3%, Eurozone 2,5%. Mniejszy disposable income = mniejszy spend na tech gadgets i subskrypcje. 3–12M
Growth Tech (bez zysku) Negatywny Higher-for-longer rates: Fed 3,5–3,75%, brak cięć w H1 2026. Kompresja mnożników P/E dla long-duration growth. DCF wrażliwy na stopę dyskontową. 6–18M
Makro headwinds z raportu OPEC
  • ▼TTF gaz europejski +59,4% m/m → koszty energii europejskich data centers Microsoft/Google/AWS w górę. Marże operacyjne pod presją.
  • ▼Fed: mediana FOMC wskazuje 1 obniżkę w 2026 i 1 w 2027. Inflacja PCE 2,7% na 2026 (rewizja w górę). Środowisko nie sprzyja valuacjom growth.
  • ▼Taryfy USA: sekcja 122 Trade Act — blanket tariff 10% (do 15%). Niepewność handlowa ciąży na CAPEX planowaniu globalnych korporacji tech.
Micro tailwinds — AI exception
  • ▲Spółki z własnym źródłem energii (Microsoft jądrowa, Google PPA) budują trwałą przewagę kosztową nad konkurentami kupującymi energię spot.
  • ▲AI investment „remains resilient” — OPEC wprost wskazuje jako motor wzrostu US GDP w 2026. FOMC zaktualizowało projekcje wzrostu w górę.
  • ▲Eksport japońskiego sprzętu do produkcji półprzewodników silny — supply chain semiconductor odporny na konflikt bliskowschodni.
Matryca scenariuszy rynkowych
ScenariuszPrawdopodobieństwoBrentEOG / XOMXTBTech
Bazowy: konflikt wygasa Q2–Q3 ~45% $80–95 Silnie pozytywny Pozytywny Q1→normalizacja Odbicie valuacji
Eskalacja: Cieśnina Ormuz zamknięta ~20% $130–160 Super-spike upstream Strach → zamykanie pozycji Stagflacja = crash valuacji
Deeskalacja: szybkie zawieszenie broni ~25% $65–80 Korekta cen ropy Stabilna vol, wzrost AUM Relief rally w tech
Stagflacja: długotrwały konflikt + recesja ~10% $70–90 Defensywna ochrona FCF Redukcja klientów Głęboka korekta

Zastrzeżenie prawne: Powyższa analiza ma wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Dane OPEC pochodzą z Monthly Oil Market Report z 13 kwietnia 2026. ZanshinTrading nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszego opracowania. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Źródło: OPEC MOMR Kwiecień 2026 · Analiza: ZanshinTrading Research Desk · Data publikacji: 14 kwietnia 2026

OPEC WojnaIran
analizy Ropa

analizy

121 Wpisy

ANALIZY (Charts)

24 Wpisy

Bez kategorii

4 Wpisy

Bitcoin

5 Wpisy

Breaking Economy News

14 Wpisy

certyfikat INTLXTB92239

17 Wpisy

Cryptocurrency

14 Wpisy

Dzienne podsumowanie rynku

10 Wpisy

edukacja

14 Wpisy

EIA Feeds

101 Wpisy

Europa / Świat

19 Wpisy

FILOZOFIA

7 Wpisy

FOREX (Waluty)

1 Wpis

GPW (Polska)

56 Wpisy

HOSODA

11 Wpisy

ICHIMOKU

28 Wpisy

Indeksy EU

1 Wpis

Indeksy PL

1 Wpis

Indeksy US

4 Wpisy

Inflacja (CPI)

2 Wpisy

narzędzia inwestora

21 Wpisy

NEWSY (Newsfeed)

8 Wpisy

Podaż Pieniądza (M2)

2 Wpisy

raport okresowy

4 Wpisy

sentyment

1 Wpis

srebro (silver)

2 Wpisy

SUROWCE (Commodities)

5 Wpisy

Technologia

7 Wpisy

Wall Street (USA)

19 Wpisy

wskaźniki

4 Wpisy

Wyckoff

10 Wpisy

Zatoka Perska

1 Wpis

złoto (gold)

1 Wpis
Droga do Mistrzostwa Inwestycyjnego
Zaloguj się

Zanshin Trading — analizy i edukacja inwestora

Zanshin Trading to mój autorski serwis poświęcony rynkom finansowym, analizie i narzędziom inwestora. Publikuję własne opracowania i korzystam również ze wsparcia sztucznej inteligencji przy przygotowywaniu treści.

Materiały mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią indywidualnej porady inwestycyjnej. Dane i treści mogą zawierać błędy lub stracić aktualność — przed podjęciem decyzji sprawdź źródła oraz datę informacji.